"Enter"a basıp içeriğe geçin

PHP ile İnstagram kullanıcı verilerini çekmek

Arkadaşlar veri çektiğimiz dosya güncellendiği için yazıyı güncelledim.

uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba , bu günkü konumuzda PHP ile en basit şekilde kullanıcı verilerini nasıl çekebileceğinizi göstereceğim.

Mantık gayet basit Instagram’ın sunduğu küçük parametreyi profil bağlantısının sonuna eklediğimizde kullanıcının public(herkese açık) olan bilgileri karşımıza çıkıyor.

parametre eklenmiş İnternet bağlantısı :

https://www.instagram.com/kullaniciadi/?__a=1

kullanıcı adı kısımına bilgiyi çekmek istediğimiz kullanıcı profil adını yazıyoruz.

karşımıza json ile oluşturulmuş bir bilgi yığını geliyor. kodlara dikkat ile baktığınız da çekebileceğiniz verileri görebilirsiniz. Ben size örnek olması için ile takipçi sayısını çekeceğim.

 

peki nasıl bir fonksiyona çevireceğiz. ilk öncelikle fonksiyona bir parametre ekliyoruz.Tahmin edeceğiniz gibi kullanıcı adı parametresi. sonra yukarıdaki kısımı biraz düzenleyelim echo’yu return yapalım. kullanıcı adı kısmına değişken koyalım. Bu işlemleri yaptığınızda karşınıza böyle bir sonuç çıkması gerekiyor.

 

kullanımı ise $degisken = id_cek('mr.rocks_');.

evet arkadaşlar bir yazımızın daha sonuna geldik. biliyorum beklettim ama kusuruma bakmayın bu aralar yoğunum. Bir yarışmaya katıldım. Yarışma bittiğinde olan biteni ve yarışmaya ne ile katıldığımı  sizi dert ortağım belleyip anlatacağım. (virgül konulması gereken yerler için kusuruma bakmayın klavye ile büyük sorunlar yaşıyoruz.)

 

4 Yorum

 1. İlker Tepe İlker Tepe 16 Mart 2018

  Çalışmıyor aldığım hata :
  Parse error: syntax error, unexpected ‘&’ in C:\Program Files (x86)\Ampps\www\x.php on line 5

  5 : $res= json_decode($json)->{‘user’}->{‘followed_by’}->{‘count’};

  • PX PX 16 Mart 2018

   önceki satırda ki kodlarınızı kontrol edin hocam

 2. İlker Tepe İlker Tepe 18 Mart 2018

  Hocam olmuyor rica etsem bir kere deneyip çalışınca .txt yükleyip upload eder misiniz sitede başka başka kodlar var yani.

  • PX PX 18 Mart 2018

   Hocam kodlar çalışmakta olup sadece instagram’ın bize veri sunduğu json dosyası içeriği değişmiş.Farklı veriler çekmek istediğinizde Firefox ile parametreli url’ye girip çekmek istediğiniz veriyi bulabilirsiniz. kodların ön izlemesi : http://cdn.eneskayalar.com/get_instaid.php

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir